Коли офіційні новорічні свята добігають кінця, Старий Новий рік набуде своїх прав. Щорічно святкування проводиться у ніч із 13 на 14 січня. Це чудова нагода знову зібратися всією родиною і весело провести час. Важко знайти людину, яка б нічого не знала про це свято. Зі Старим Новим роком пов'язано чимало прикмет і повір'їв. Звісно, в наші дні далеко не всі дотримуються прийнятих канонів. Але дізнатися більше про знайоме з дитинства свято та його звичаї завжди цікаво.
Виникнення свята
До переходу на Григоріанський календар літочислення велося за Юліанським, що з'явився в Стародавньому Римі. З переходом на новий час новорічні свята перенесли на 1 січня. Тоді як дата старого Нового року тепер припадає на 14 січня. Багато в чому збереження стародавньої традиції сприяла православна віра. Церква не перейняла Григоріанський календар. Незважаючи на безліч нововведень, Новий рік за старим стилем залишається релігійним святом. Називають його Васильєвим днем — на честь Святого Василя чи Щедрого вечора.
Щоб прожити в достатку весь рік, селянинові потрібно зібрати багатий урожай. Святий Василь шанувався як покровитель землеробів та скотарів. І днем пам'яті вважалося 14 січня, а напередодні свята – 13 січня називали Васильєвим вечором. Готувалися до свята наперед. Господарі намагалися догодити не лише гостям, а й заручитись підтримкою Святого. Накривали на стіл та виставляли найкращі частування.
Обряди та звичаї
Друга назва — Щедрий вечір пов'язують із традиційною стравою, яка неодмінно повинна бути присутня в меню. У ніч перед Старим Новим роком жінки починали варити обрядову гречану кашу - кутю. Вона відрізнялася від звичайної високим вмістом жиру. Вважалося, що Святий Василь допомагає розводити свиней. З цієї причини кутю щедро присмачували салом і намагалися влаштувати багате гуляння.
За старих часів влаштовували новорічні гуляння, вбиралися в маскарадні костюми, співали народні пісні та танцювали. Для гостей заготовляли вареники та пироги. Ті, хто прийшов у будинок, вітали господарів і влаштовували вистави. Деякі донині вірять у прикмети старого Нового року, закріплені віками. Жінки у розпал новорічної ночі займалися ворожіннями. Селяни звертали увагу на погоду та поведінку тварин, щоб визначити, чи з'явиться наступного року добрий урожай.
Дотримуючись давніх традицій старого Нового року наповніть будинок радістю. Організуйте кумедні конкурси, підберіть танцювальну музику. Хорошими і недорогими подарунками стануть фігурки поросят, які за народним повір'ям приносять удачу.
Які страви приготувати
Знайдіть місце розсипчастої каші зі свининою на сімейному торжестві. Стандартну рецептуру можна змінити та доповнити новими компонентами.
Крім каші, є безліч цікавих страв, які неодмінно варто спробувати:
кролик з овочами
м'ясний салат
смажене порося з грецькою
печена картопля з цибулею
сирні вареники
Замініть газовані лимонади із супермаркету натуральними соками, узваром або квасом. Алкогольні напої краще вибрати на основі меду. Подайте до столу медовуху, легкий збитень чи спотикач. Приготуйте апетитні десерти з ягід. До Старого Нового року тістечка можна виконати у вигляді колосків або зробити забавних поросят та півників із вершкового крему. В цілому, строгих обмежень при виборі меню практично немає. Морепродукти небажані, тому що рибу подавати не заведено.
Детальніше дізнатись про те, як накрити на стіл і що приготувати, можна у відповідній публікації. Якщо вам подобаються незвичайні свята, обов'язково поцікавтеся, коли проводиться китайський Новий рік. Дізнайтесь більше про святкові заходи та внесіть у своє життя нові фарби!
Коментарі