З давніх часів формувалися, розвивалися і дійшли до наших часів традиції на зимові свята щедрувати, посівати і колядувати. Всі ці дії і обряди зводилися тільки до одного - бажати кожному будинку благоденства, багатства, відмінного врожаю, а також різні милості від вищих сил. Традиції колядувати, щедрувати і посівати є веселою і улюбленою розвагою як для дорослих, так і для дітей. Адже це дуже цікаво - треба співати пісні, читати вірші, танцювати, а головне назбирати грошей і всякої домашньої смакоти.
Однак, перш ніж здійснювати дані дії, слід точно розібратися, коли колядують в Україні, а також посівають і щедрують.
Які дні призначені для колядування
Стосовно до українських звичаїв колядувати треба в різдвяне свято 7 січня. Група колядників може продовжувати ходити по домівках практично до 14 січня, тобто до Нового року за старим стилем. Колядувати ходять тільки представники чоловічої статі. У селах вони традиційно колядують, просуваючись від хати до хати, нікого не пропускаючи. Раніше в кожній родині вважалося за честь, що колядники прийшли саме до них побажати благополуччя і здоров'я, а не обійшли їх будинок стороною.
Коли посівають в Україні? Посівати (або засівати) в нашій країні прийнято 14 січня на Старий Новий рік, який збігається з днем святого Василя. Посівати слід до полудня. Відправляються засівати лише хлопчики, адже в народі прийнято вважати, що на Василя в житло повинен першим зайти саме представник сильної статі. Хлопчики брали з собою якесь зерно і відправлялися по сусідах. Посівальники завжди були бажаними гостями. Зайшовши в будинок, вони щедро обсипали зерном будинок і його господарів, супроводжуючи посівання добрими словами та побажаннями. Господарі пригощали посівальників пирогами, яблуками або дарували невеликі гроші. Зерно, яким засівали будинок, вважалося його оберегом. Зазвичай таке зерно залишалося на підлозі до заходу сонця.
Багатьох людей цікавить питання, якого числа щедрують в Україні. Даний обряд в різних областях країни проводиться в різні дні. Відомо, що в багатьох областях співають щедрівки та бажають добра перед Хрещенням. У деяких областях щедрують на Старий Новий рік 13-14 січня. Якщо не пустити в будинок щедрувальників, то господаря будинку чекають збитки і злидні.
В останні десятиліття прийнято дотримуватися старих народних традицій. Тим самим сучасне покоління шанує традиції своїх предків. Низка зимових свят - це прекрасний привід виявити повагу попереднім поколінням, а також весело провести час.
Теги: #коли посівають, #коли щедрують в україні, #коли колядують
Коментарі